Badanie mykologiczne podstawą właściwego leczenia grzybicy!


Czym jest badanie mykologiczne?

Badanie mykologiczne (inaczej badanie mikologiczne), czyli najważniejsze badanie diagnostyczne w przypadku podejrzenia grzybicy, możesz wykonać w naszym gabinecie podologicznym. Badanie mykologiczne pozwala wykryć przyczynę infekcji, co jest kluczowe w postawieniu prawidłowej diagnozy i w ustaleniu skutecznego postępowania terapeutycznego.

Umów się na konsultację podologiczną lub badanie, dzwoniąc pod numer:
+48 58 506 64 84
Badanie mykologiczne – podstawowe informacje

Koszt zabiegu:

70,00 zł

Kiedy są gotowe wyniki?

Po około 4 tygodniach.

Znieczulenie:

nie.

Zdolność do pracy:

tak.

Nasze placówki podologiczne znajdują się:

Darmowe konsultacje przed badaniem mykologicznym

Badanie mykologiczne w naszej placówce wykonuje dermatolog-podolog. Jednakże pierwszym krokiem jest zawsze konsultacja z kosmetologiem-podologiem. W naszej placówce taka wizyta jest całkowicie darmowa! Jeżeli dojdzie do podejrzenia infekcji grzybiczej, kosmetolog-podolog kieruje pacjenta do dermatologa-podologa, który wykonuje badanie mikologiczne, a następnie w razie potrzeby, wdraża odpowiednią kurację.

Chcesz umówić darmowe konsultacje z kosmetologiem-podologiem? Zadzwoń:
 +48 58 506 64 84

Badanie mykologiczne – kiedy jest wskazane?

Badanie mykologiczne to w naszym gabinecie podologicznym wstęp do rozpoznania grzybicy. Nasi dermatolodzy zalecają je w przypadku, gdy podczas konsultacji podologicznej, kosmetolog-podolog dostrzeże pewne zmiany dotyczące skóry stóp lub ich paznokci. Są to na przykład:

 • zmiany w zabarwieniu płytki paznokcia (płytka ma kolor np. bladożółty, żółtobrunatny, zielonkawy),
 • bruzdy na paznokciach,
 • nierówności na powierzchni płytki paznokcia (pofałdowania, zgrubienia),
 • rozwarstwianie się płytki paznokcia,
 • kruchość paznokci,
 • łamliwość paznokci,
 • pękająca skóra pomiędzy palcami,
 • pęcherzyki na skórze,
 • zaczerwienienia, np. w postaci plam,
 • łuszczenie się naskórka,
 • nadmiernie rogowaciejący naskórek,
 • swędzenie skóry,
 • uczucie pieczenia skóry.

Jeśli zmagasz się z długotrwałą lub nawracającą grzybicą, a także gdy cierpisz na inne dolegliwości w obrębie stóp, zapraszamy do naszego gabinetu podologicznego. Nasi specjaliści to zespół doświadczonych kosmetologów i dermatologów, którzy otoczą Cię profesjonalną opieką.

Na czym polega badanie mykologiczne?

Badanie mykologiczne zaczyna się od przygotowania próbki. Bardzo ważne jest, by materiał do jej sporządzenia został pobrany w poprawny sposób, od tego bowiem będzie zależeć wartość diagnostyczna całego badania. W naszym gabinecie podologicznym próbki sporządza dermatolog-podolog, dzięki czemu zostają zachowane wszystkie procedury. Dermatolog wykorzystuje specjalistyczne narzędzie, aby uzyskać zeskrobinę patologicznie zmienionej tkanki lub niewielki fragment paznokcia. Jest to bezbolesne dla pacjenta i trwa krótko.
Z części pobranego materiału sporządzany jest preparat do analizy pod mikroskopem. Służy to wstępnej ocenie, czy za symptomy choroby odpowiada grzyb. Nie w każdym przypadku udaje się znaleźć elementy strukturalne grzybni, dlatego należy wykonać również posiew.
Posiew oznacza przeniesienie pobranej próbki na podłoże hodowlane, odpowiednio zaopatrzone w składniki umożliwiające wzrost i rozwój grzybów. Na wyhodowanie grzybów potrzeba ok. 3-4 tygodni.

Badanie mykologiczne – znaczenie w leczeniu grzybicy

Badanie mykologiczne umożliwia potwierdzenie obecności grzyba oraz rozpoznanie jego rodzaju. Za grzybicę paznokci oraz skóry stóp mogą być odpowiedzialne przedstawiciele różnych rodzajów grzybów: dermatofitów, drożdżaków lub pleśni. Dzięki wykryciu grzyba powodującego chorobę, lekarz może ustalić skuteczne leczenie.

Podejrzewasz u siebie grzybicę skóry lub paznokci stóp? Zadzwoń:
+48 58 506 64 84

Jak się przygotować do badania mykologicznego?

Badanie mykologiczne wymaga odpowiedniego przygotowania. Pacjent nie powinien być w trakcie kuracji doustnymi ani miejscowymi lekami przeciwgrzybiczymi, dlatego musi je odstawić na przynajmniej 2 tygodnie przed badaniem. Poza tym, w przypadku podejrzenia grzybicy paznokci:

 • na tydzień przed zabiegiem nie należy obcinać paznokci – nie mogą być za krótkie,
 • paznokcie nie mogą być potraktowane lakierem ani odżywką. Ponadto lakieru i zmywacza nie wolno używać na dwa dni przed zabiegiem,
 • dwa tygodnie przed badaniem należy zdjąć hybrydy, żele, akryle,
 • 5 dni przed badaniem nie używać żadnych kosmetyków mających nawilżające lub natłuszczające właściwości,
 • w dzień poprzedzający badanie oraz w dniu badania nie wolno aplikować żadnych kosmetyków na chorobowo zmienione miejsca (np. żeli do mycia ciała, kremów, balsamów).

Badanie mykologiczne – kiedy będą gotowe wyniki?

Badanie mykologiczne umożliwia uzyskanie wyników po 3-4 tygodniach. Na konsultacji w naszym gabinecie podologicznym z wyprzedzeniem umawiamy pacjenta do tego samego dermatologa, który przeprowadzał badanie. Jeżeli badanie mikologiczne daje wynik dodatni, lekarz wdraża odpowiednie leczenie.
Zdarza się, że badanie mykologiczne ma wynik ujemny, a obraz kliniczny sugeruje grzybicę. Jest to możliwe, ponieważ do próbki pobiera się jedynie część zmienionej chorobowo tkanki i np., gdy znajdzie się w niej zbyt mała liczba komórek grzyba, może się nie udać go wyhodować. Dlatego lekarz może zalecić powtórzenie badania.

Ile kosztuje badanie mykologiczne?

Badanie mykologiczne w naszym gabinecie podologicznym kosztuje 70 zł.

Zapraszamy na konsultację podologiczną oraz badanie mykologiczne.
Zadzwoń:
+48 58 506 64 84